فهرست

ارتودنسی

معرفی بخش ارتودنتیکس  :

بررسی وضعیت ناهنجاری های دندانی و فکی با استفاده از روشهای درمانی ثابت و متحرک محور اصلی فعالیتهای آموزشی ، پژوهشی و درمانی این گروه آموزشی ، در دانشکده می باشد . این رشته از دانش دندانپزشکی از سال 1372 که در محل این دانشکده پایه گذاری شده است در ابعاد مختلف عملی با مشارکت کلیه اعضای هیات عملی  در دو رشته دندانپزشکی عمومی و تخصصی ارتدونسی  فعالیت می نماید . پذیرش بیمار تحت ضوابط معین ومشخص انجام می پذیرد .

تعریف ارتودنسی :

 ارتودنسی (orthodontics) از دو کلمه ارتو (ortho) به معنی ردیف و تنظیم و دنسی (Dons) به معنی دندان تشکیل شده است . بنابراین ارتودنسی به دندان های منظم و ردیف اشاره می کند اما ارتودنتیست توانایی بر طرف نمودن بعضی از مشکلات استخوانی فکین را نیز در دوران رشد دارد . 

در چه سنی می توان درمان ارتودنسی انجام داد ؟

اتفاقاتی که در زمان حرکت دندانها می افتد در همه سنین یکسان است . هم بچه ها و هم بزرگسالان می توانند از درمان های ارتودنسی بهره مند شوند . توصیه می شود که هر کودکی در حدود هفت سالگی اولین ارزیابی ارتودنسی خود را داشته باشد ، تا اگر رشد فکین صحیح نباشد ارتودنسیت بتواند در خصوص زمان شروع درمان تصمیم گیری نماید می توان حدوداً 12-11 سالگی ( و یا بعد از آن ) درمان ارتودنسی ثابت را شروع نمود . ارتودنسی تنها ممکن است قدری برای بزرگسالان طولانی تر شود . از آنجا که استخوان بزرگسالان دیگر رشد لازم را ندارند ، برخی از درمان ها از طریق ارتودنسی به تنهایی برای این گروه  سنی امکان پذیر نخواهد بود و ممکن است نیازمند مداخله جراحی باشد

مشکلات ارتودنسی چگونه درمان می شوند ؟

در صورتی که تصمیم به درمان گرفته باشید ابتدا مدارک تشخیصی مانند رادیوگرافی ، عکس از چهره و قالب گیری از دندان ها تهیه می شود .   ارتودنتیست با استفاده از مدلها ، تجزیه و تحلیل رادیوگرافی های موجود و فتوگرافی ( عکس های چهره ) طرح درمان را مشخص می نماید سپس در چند جلسه اول دستگاهها روی دندان ها قرار می گیرند و در ادامه درمان معمولاً بیمار باید هر 6-4 هفته یکبار مراجعه نماید . درمان های ارتودنسی می تواند ثابت (fix) ( با چسباندن براکت ) و یا متحرک (پلاک ) باشد .

درمان چقدر طول می کشد ؟

 اگر چه متوسط زمان درمان حدوداً 24 ماه است ، این زمان برای هر بیمار می تواند بسیار متفاوت باشد . معمولاً زمان درمان برای بزرگسالان قدری طولانی تر است . سایر عوامل موثر عبارتند از شدت ناهنجاری ، سلامتی دندانها ، لثه ها و استخوان اطراف آن و همچنین همکاری بیمار . اگر چه زمان نسبتاً طولانی می باشد ، اکثر بیماران از نتیجه ای که از این صرف وقت بدست می آورند بسیار راضی هستند

چگونه بیمار بخش ارتودنسی شویم ؟

همه ساله تعداد زیادی جهت انجام درمان ارتودنسی به بخش ارتودنسی مراجعه می کنند اما تعداد بیمارانی که پذیرش می شوند به مراتب کمتر از تعداد مراجعین است. علت این است که این بخش یک مرکز آموزشی بوده وپذیرش بیمار بر مبنای نیازهای آموزشی صورت می گیرد . در نتیجه نمی توان پاسخگوی تمامی مراجعین عزیز باشیم . بادر نظر گرفتن مطالب فوق بیماران می تواند در طول هر یک از نیم سالهای تحصیلی در ساعت 5/8 صبح روز شنبه تا چهارشنبه به این بخش مراجعه نموده و ضمن دریافت برگه معاینه توسط اساتید این بخش مورد معاینه قرار گیرند . معیار پذیرش تنها نیازهای آموزشی دانشجویان بوده و تقدم زمانی در آن نقش نخواهد داشت .

طرح درس

 دکتر منوچهر رحمتی کامل

 استادیار و مدیر گروه بخش ارتودنسی

 متخصص ارتودنسی

 mrahmatikamel@yahoo.com

 دکتر ولی الله آرش

 استادیار و سرپرست گروه تخصصی ارتودنسی

 متخصص ارتودنسی

 Vali_arash1344@yahoo.com

 ميثم ميرزايي

 استاديار

 متخصص ارتودنسي

 maysam2352@gmail.com

دکتر رضا قربانی پور

 استاديار

 متخصص ارتودنسي

 dr_ghorbanipour@yahoo.com

 دکتر فاطمه مجدزاده
 استادیار  متخصص ارتودنسی
 fmajdzade@yahoo.com
 دکتر تانیا قاسمی
 استادیار  متخصص ارتودنسی
 
دکتر مسعود بابائی
 استادیار  متخصص ارتودنسی
 MasoudBabaei@yahoo.com
 دکتررضا فرجی   استادیار  متخصص ارتودنسی  


خانمفاطمه عبدی پرستار دندانپزشک و مسئول بخش ) - رقیه ابراهیمی( پرستار دندانپزشك )                  داخلی :104

 

مراحل پذيرش و درمان بيماران در بخش ارتودنسي عمومی 

 

 مراجعه کننده محترم ، لطفا جهت تسهیل در امور درمان خود به موارد زیر کاملاً توجه نمایید:

در بخش ارتودنسي عمومي بيماران زير 12 سال پذيرش مي شوند و روال معمول براي درمان بيماران در بخش ارتودنسي عمومي به شرح زير مي باشد:

1-      مراجعه مستقيم به بخش بدون نياز به پرونده تشخيص

 

2-      ارجاع به صندوق حسابداري و پرداخت وجه مورد نظر و صدور قبض معاينه

 

3-      تحويل قبض به مسئول داخلي بخش و انتظار تا زمان معاينه در سالن انتظار(قبض ديگر متعلق به بيمار است در حفظ و نگهداري آن كوشا باشيد)

 

4-      معاينه توسط استاد بخش

 

5-      ارجاع بيمار به راديولوژي

 

6-      معاينه مجدد و مطابقت عكس با مشكل درماني بيمار

 

7-      تعيين نوع درمان توسط استاد مربوطه

 

8-      تعيين نوبت انجام درمان بر اساس نيازهاي آموزشي دانشجويان يا دستیاران

 

9-      تعيين تاريخ دريافت هزينه هاي درمان بصورت نقد و اقساط

 

10-   شروع مرحله اول درمان با تشكيل پرونده، تهيه عكس راديولوژي و فتوگرافي و گرفتن قالب
 

 


 

تعداد مراجعه بيماران بر اساس نياز درمان تعيين مي گردد كه معمولاً در بخش دانشجويي هر 2 هفته يكبار مي باشد. طول مدت درمان برحسب نوع ناهنجاري بيمار و به ميزان همكاري بيمار متفاوت است و از يك تا سه سال ممكن است متفاوت باشد. هرچند در بعضي موارد خاص ممكن است طول درمان بيش از اين هم باشد

درمان در بخش عمومي ممكن است ابتدا با پلاك متحرك شروع شود و پس از مدتي بر اساس نياز، ارتودنسي ثابت براي وي انجام شود.

خواهشمند است در مراجعه اول هزینه درمان خود را سوال نموده تا هنگام مراجعه با مشکل پرداخت هزینه روبرو نشوید و درمان شما در روز مقرر لغو نشود.